Blog

Pazar Yerlerinde Oto Aksesuar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müşteri ile satıcı bir araya getiren e-ticaret platformlarına pazar yerleri denir. Bunlara en bilinen örnekler hepsiburada, n11, trendyol, gittgidiyor’dur. Bu firmalar üzerinden bir çok oto aksesuar satıcısı ürünlerini sergilemekte ve satışını gerçekleştirmektedir. Bu firmalar satılan ürün üzerinden değişik oranlarda komisyon ve hizmet bedeli altında değişik ücretler almaktadırlar. Şimdi bu firmalardan oto aksesuar alırken nelere dikkat etmeliyiz ne gibi püf noktalar var birlikte inceleyelim

  • Hepsiburada

Hepsiburada kendi içerisinde katalog sistemine geçmiş bir platformdur. Katalog sistemindeki amaç bir ürünün platformda bir ilan olarak yer alması satıcıların fiyatlarını tek ilen üzerinden girmeleri ve müşterinin en ucuz fiyata ulaşmasıdır. Yandaki görsel diğer satıcılar bölünden 26 adet satıcı görülmektedir.
Hepsiburada katalog sistemini ne kadar iyi yapmaya kalksa da her üründen bir tane bulunamamaktadır bu yüzden hepsiburadan oto aksesuar almadan önce baktığınız üründen başka olup olmadığına dikkat edin. Örnek fotoğrafta aynı ürünün kataloğa birden fazla eklendiğini görebilirsiniz.

 

 

Alıcıların hepsiburada üzerinden yaptığı en büyük hatalardan biriside  yorum sayısı fazla veya iyi olan ürünü almasıdır. Oto aksesuar ürünleri diğer ürünlerden farklı olarak çok fazla değişkenlik göstermektedir bu yüzden sadece yoruma bakarak almanızı tavsiye etmiyoruz.
Yorumlarda yorumu yapan kişinin hangi firmadan aldığına dikkat etmelisiniz.
Yandaki görselde satıcı firma isimleri mozaiklenmiştir fakat 3 yorumda aynı satıcıya ait olmasına karşılık üründe satıcılar sıralamasında 3. sırada yer almaktadır. fiyat olarak daha uygun fiyat yazan 2 satıcı güzel yorum alan satıcının üstünde gözükmektedir fakat bu durum aynı ürünün size geleceği anlamı taşımaz
muadil ürün gelebilir aynı kalitede olmayabilir.
Aralarındaki fiyat farkı zaten kuruş olduğundan bu ürün için güzel yorum alan satıcı tercih edilmesi gerekir.

Son olarak hepsiburada son olarak oto aksesuar satışlarından %10 + kdv + Hizmet bedeli kesmektedir.
100 tl’lik bir üründen hepsi burada 10+kdv=11,8 tl almaktadır artı olarak hizmet bedeli değişkenlik göstermektedir.
Komisyon oranları sürekli değişmektedir yakın zaman kadar oto aksesuar ürünlerinden ortalama %18 + kdv alan hepsiburada komisyon oranını %10 ‘a indirmiştir.
Hepsiburada’nın en kötü yanlarından biriside alacağınız oto aksesuar ile ilgili satıcıya soru sorma şansınız yoktur.

  • N11

N11 hepsiburadanın aksine oto aksesuar ürünlerinden katalog sistemi kullanmaz. Her satıcı kendi ilanını açmaktadır dolayısıyla ilanın altındaki yorumlar o satıcıya aittir. Bu N11’in artı yönüdür fakat N11 den oto aksesuar alırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.
N11 de satıcı açmış olduğu bir ilana kötü bir yorum gelmesi durumunda ilanı silebiliyor bu durumda kullanıcılar olumsuz yorumları göremiyor. Bu yüzden 1 veya 2 tane iyi yorum olan ürünleri tercih ederken dikkatli olun çünkü bu ilanlar daha önceki kötü yorumlar silinerek yeniden açılmış olabilir. N11 de oto aksesuar konusunda sorunuz olması durumunda satıcıya mesaj atarak sorularınızı rahatlıkla sorabilirsiniz.N11 oto aksesuarda komisyon oranı %10 dur.

  • Trendyol

Bu platform son dönemlerde en aktif platformlardan birisi özellikle yüksek reklam bütçesinin karşılığını aldıklarını düşünyorum fakat benim gibi 90 lar kuşağı için sanırım trendyol hep bir moda veya giyim sitesi olarak kalacak gibi 🙂
Oto aksesuar boyutunda Trendyolun diğer sitelerden farklı yönleri vardır mesela katalog sistemi yoktur ama ilan açmak istediğinizde ilanınız bir onay sürecinden geçer. Aynı üründen birden fazla vardır ama yinede Trendyol ekibi onay vermediği ilanlar yayınlanmaz.
Diğer olumsuz bir yön varyantlı (seçenekli) ürün eklenemez oto aksesuar ürünlerinde.
Yayınlanan ilan silinemez. Trendyol oto aksesuar kategorisinde %15 + kdv + hizmet bedeli almaktadır.

  • Gittigidiyor

Oto aksesuar alacaklar için zor bir yerdir gitti gidiyor en büyük sorunu ürüne yönelik yorumları bulmak cok zordur yoktur demiyorum bir çok yerde yok olarak görebilirsiniz aslında vardır ürüne girdiğinizde satıcı yorumuna tıkladıgınızda verilen yorumlarda ürün isimleri yazmaktadır ama tüm satıcı ürünleri şeklindedir. Yani A ürününe girdiğinizde satıcı yorumları içerisinde satıcının B,C gibi bir çok ürününe verilmiş yorumlarıda görebilirsiniz bu yorumlar arasından A ürününe ait yorumları bulmanız gerekirki bunu hemen hemen kimse yapmaz. O kadar ki bir ürün arattığınızda hepimizin kullandığı bir sıralama seçeneği olan yoruma göre sıralama bile yoktur. Trendyol gibi varyantlı ürün eklenemez demesekte sadece renk konusunda izin vermektedir sistem, yok desek yeridir yani. Gittigidiyor güncel olarak oto aksesuar kategorisinde yüzde 15 komisyon + hizmet bedeli uygulamaktadır.

Bu pazaryerleri dışında amazon, epttavm, çiçeksepeti gibi yerlerde oto aksesuar satışı yapmakta olup satış miktarları ürün sayıları yeterli düzeyde değildir. Son olarak bu dört pazar yerinin oto aksesuar üzerine bir karşılaştırmasını sizlere sunduk.

 

Trend Garaj hali hazırda Hepsiburada, N11, Trendyol, Gittigidiyor, Amazon, Epttavm, Akakçe gibi platformlarda hizmet vermektedir.

Şunu unutmayın pazaryerleri her satıştan komisyon aldığı için buralardan alacağınız ürünler bu oranda daha pahalı olacaktır. Bir ürünü almadan önce satıcı firmanın varsa internet sitesindeki fiyatı ile karşılaştırınız. Trend Garaj web sitemiz üzerinden verdiğimiz fiyatlar pazar yerlerine göre çok daha uygundur. Aşağıdaki aynı ürüne ait pazar yeri ve web sitemizin ilan verilmiştir aradaki fark pazaryerlerine sizin cebinizden gitmektedir. Daha uygun bir alışveriş için Trend Garaj’ı tercih edin.